Najlepszy film

To odcinek 8 z 25 w Bojowej Serii wpisów 30 tekstów

Najlepsze rzeczy to te, które zapadają w pamięć, zmuszają do refleksji. Nie muszą być przy tym majstersztykiem twórczym, przejawem geniuszu, piękne i bez wad. Najlepsze rzeczy to te, które w naszym subiektywnym postrzeganiu robią zmianę, wypełniają nas, dając podstawę do zastanowienia się nad sensem i bezsensem.

Najlepszy film to nie koniecznie ten najlepiej zrealizowany, z pasjonującą historią, z idealną grą aktorską.

Mój najlepszy film to film, który wylał gdzieś tam w mojej duszy fundament. I choć może jeszcze nie nastał moment abym postawił na tym fundamencie najwspanialszy dom jaki mógłbym sobie wyobrazić, ale właśnie dał mi podstawę do tego abym w ogóle mógł widzieć zarys tego jak chciałbym aby w ostateczności cały mój świat wyglądał.

Oglądaliście „Bucket List”? Dwaj starsi panowie z różnych światów, bogaty manager oraz mechanik samochodowy, dowiadują się że mają raka. Lądują na wspólnej sali w szpitalu i z czasem się zaprzyjaźniają. Któregoś wieczoru tworzą listę rzeczy, których chcieliby doświadczyć przed śmiercią. I punkt po punkcie ją realizują.

„Choć goni nas czas” – tak został przetłumaczony tytuł tego filmu w polskiej wersji językowej. O ile polskie tłumaczenia tytułów filmowych są często groteskowe tak w tym przypadku trzeba oddać sprawiedliwość, że ktoś to celnie wykombinował.

Ten film ma jedno przesłanie – nigdy nie jest za późno. Nie jest za późno aby zrealizować swoje marzenia. Nie jest za późno aby się zmienić. Nie jest za późno na naprawianie swoich błędów i szukanie sensu. To cholernie pozytywna historia, która w momencie kryzysu daje natchnienie.

Ten film może nie jest najwspanialszą opowieścią, nie koniecznie musi trafiać do każdego. Mi wypełnił moją czarę zmian, która tylko czeka jeszcze sobie spokojnie na kilka kropel przełomu.

A moja osobista Bucket List cały czas się zapełnia i od czasu do czasu coś na niej odhaczam. I Ty też zrób sobie listę marzeń. To naprawdę wiele daje bo pozwala na zdefiniowanie samego siebie. Odkrycie tego częścią jakiego świata chcemy być i rozpoczęcie jego kreacji.

Posted in Boje kulturalne.